Okna

Okna wprowadzają do wnętrza naszych mieszkań i domów element pejzażu, tworząc naturalny obraz zmieniający się zależnie od pory roku, dnia czy też pogody. Odpowiednie zaaranżowanie okna jest bardzo ważne, ponieważ także światło słoneczne przez nie wpadające wpływa decydująco na nastrój pomieszczenia.

W naszym mieszkaniu okno ma do spełnienia trzy ważne zadania: powinno zapewniać odpowiednie oświetlenie w ciągu dnia, umożliwiać wietrzenie oraz powinno wyciszać mieszkanie.

Budowa okien

Każde okno składa się z trzech elementów. To znaczy z ramy, która jest zamontowana w ścianie, ruchomych skrzydeł okiennych przymocowanych do ramy za pomocą zawiasów. Jak również z wypełniacza skrzydeł okiennych czyli z szyby. Okna wykonane są z takich materiałów jak: drewno, PCW czy tez profile aluminiowe.

Rodzaje okien

Kształt okna pozostał prawie niezmieniony od stuleci. Zazwyczaj jest ono kwadratowe lub prostokątne. Również ponad oknem zawsze umieszczony jest karnisz przytrzymujący firanę. Natomiast pod oknem znajduje się grzejnik centralnego ogrzewania. Jednak na naszym rynku możemy wyróżnić parę szczególnych rodzajów okien:

Mycie okien

Nie trzeba chyba nikomu specjalnie tłumaczyć tego, że czyste okna potrafią zupełnie zmienić wygląd wnętrza. Pokój czy też całe mieszkanie dają wtedy złudzenie większego, jak również dużo czystszego. Należy zawsze pamiętać, że czyste szyby są bardzo potrzebne zarówno ze względów estetycznych, jak i higienicznych czy zdrowotnych. Nikt chyba nie zdaje sobie sprawy z tego jak mocno brudne okna potrafią ograniczyć dopływ światła. Mianowicie po miesiącu niemycia przepuszczalność zmniejsza się o 10 %. Natomiast po dwóch miesiącach zmniejsza się aż do około 40 %. Każdy wie, jak powinno się myć okna lecz nie każdy wie, że szyb nigdy nie powinno myć się w dużym słońcu. Ponieważ nie dość, że słońce oślepia i bardzo utrudnia mycie to na dodatek woda na słońcu szybko wyparowuje pozostawiając brud na szybie zanim zdąży się go wytrzeć. Jak również szyby myte w dużym słońcu szybciej matowieją.

Zasłanianie okien

Jeśli chodzi o okna to warto jest się także zastanowić nad wyborem jego właściwego sposobu zasłaniania. Wybór jest duży, ponieważ mogą to być zarówno zasłony, żaluzje, zwijane rolety czy też jak dawniej specjalne okiennice. Natomiast w przypadku, gdy nasze okna są bardzo ładne oraz, gdy nie będzie to naruszało naszej prywatności, warto ich w ogóle nie zasłaniać. Warto także pamiętać o firankach, ponieważ bez nich pokój wygląda jakby był pusty i nieurządzony.

Okna
(zdjęcie: Shershe / Flickr)

autorką artykułu jest Joanna Rybarczyk

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ