Montaż i konserwacja podłóg i paneli

Najlepiej żeby posadzkę klepkową wykonał doświadczony parkieciarz. Instalacja posadzki nie jest prosta do wykonania i powinniśmy ją zlecić profesjonaliście.

W przypadku paneli możemy ułożyć je samemu, ponieważ ich montaż nie wymaga żadnych specjalnych narzędzi, jest szybki i prosty. Panele można układać praktycznie na każdym podłożu ważne by było one idealnie poziome. Układając panele najpierw należy zabezpieczyć je środkiem impregnującym. W przypadku, gdy podłoga posiada małe nierówności należy użyć także pionkowej maty podkładowej. Następnie pomiędzy ścianą, a podłogą zostawiamy za pomocą klinów specjalną szczelinę dylatacyjną. Powinna wynosić ona jeden centymetr. Ponieważ na skutek zmiany temperatury i wilgoci panele mogą się kurczyć albo rozszerzać. Oczywiście ta szczelina nie będzie widoczna, ponieważ w tym miejscu będzie później listwa przypodłogowa. Następnie panele należy pod kątem poziomym lekko wsunąć jeden w drugi lekko dobijając młotkiem. Nie należy ich przyklejać do podłoża! Natomiast w przypadku, gdy ściana przy której układamy panele jest krzywa i odchylenia wynoszą nawet kilka centymetrów to panele należy odpowiednio przyciąć.

Czyszczenie podłóg

Jeśli chodzi o czyszczenie paneli to warto wiedzieć, że przyciągają one kurz, dlatego powinno się je przecierać lekko wilgotnym mopem. Watro jest także, co jakiś czas nabłyszczać je specjalnymi do tego środkami, aby zabezpieczyć je przed brudem oraz ścieraniem. Natomiast jeżeli w domu posiadamy parkiet to nie należy go zbyt często myć wodą. Najlepiej do czyszczenia stosować specjalnie przeznaczone do niego środki. Najważniejsze, aby taki parkiet często odkurzać.

Montaż paneli podłogowych

(zdjęcie: Jason Coleman)

autorką artykułu jest Joanna Rybarczyk

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ