Mieszkanie w piwnicy

Większość osób nie wyobraża sobie mieszkania w piwnicy. Piwnica kojarzona jest z ciemnym pomieszczeniem i małą ilością światła. Ale jeśli dobrze zaplanujemy wnętrze na urządzenie piwnicy, może ona być świetnym miejsce zamieszkania.

Autorką artykułu jest Karolina Pisarska

Sukces wykonania mieszkania w piwnicy to dużo sztucznego światła i przeważająca ilość jasnych kolorów. Wbrew pozorom jeśli dobrze zaplanujemy wystrój i prawidłowo zaaranżujemy wnętrze, to efekt może myć spektakularny.

Wymogi podczas remontu piwnicy

Podczas urządzania piwnicy pierwszym kokiem są wymogi, które należy spełnić. Pierwszy z nich wskazuje, że minimalna wysokość w piwnicy musi wynosić 2,5 metra wysokości. Jeśli wysokość jest mniejsza, wówczas koniecznością będzie zwiększenie metrażu wysokości pomieszczenia. Ponadto należy pozyskać informację odnośnie:

  • Głębokości fundamentów,
  • Informację odnośnie materiałów wykorzystanych do budowy fundamentów,
  • Grubość oraz wysokość ław fundamentów,
  • Sprawdzić poziom wód gruntowych.

Należy również zwrócić uwagę na poziom wilgotności w powietrzu, który nie powinien przekraczać 5%, jeśli wartość wskazuje więcej, istnieje ryzyko pojawienia się pleśni i grzybów. Co skutkuje koniecznością osuszenia pomieszczenia przez specjalistów. W dodatku należy zaczerpnąć informację odnośnie sytuacji w trakcie intensywnych opadów deszczu. Jeśli wody gruntowe znajdują się mniej niż 1 metr pod fundamentem, istnieje duże ryzyko zalania piwnicy.  Co więcej, należy zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczenia, która pozwoli na prawidłowy przepływ powietrza oraz zmniejszy ryzyko pojawienia się pleśni, oraz grzybów na ścianach. Kolejnym ważnym aspektem są okna, które powinny stanowić minimum 1/8 powierzchni podłogi. Izolacja termiczna również odgrywa bardzo ważną rolę w trakcie remontu pomieszczenia.

Aranżacja wnętrza piwnicy

Biała piwnica

Jeśli zdecydujemy się na wykonanie mieszkania w piwnicy, warto rozważyć aranżację, w której będą przeważały jasne kolory, np. styl skandynawski. W dodatku przestrzeń należy tak zaplanować, aby była otwarta, im mniej ścian tym lepszy efekt. Dlatego też świetnym rozwiązaniem będzie połączenie kuchni salonu i jadalni oraz korytarza w jedną całość, aranżując wszystko tak, aby współgrało ze sobą. Warto również dobrze oświetlić cały metraż sztucznym światłem. W dodatku należy urządzać pomieszczenie tak, aby dominował jeden styl. Zdecydujmy się na jeden kolor we wszystkich pomieszczeniach np. biały czy ecru. Jasne kolory połączone z naturalnym drewnem da miły, przytulny efekt. A w połączeniu z zielenią pochodzącą od roślin ożywi nasz wystrój. 

Dobrym pomysłem będzie zastosowanie luster, lub jednego dużego zwłaszcza w wąskiej przestrzeni, dzięki temu otrzymamy powiększenie optyczne, które razem z dobrze naświetlonym pomieszczeniem oraz jasnym kolorze ścian odda świetny efekt, który sprawi, że nasze mieszkanie będzie większe i automatycznie jaśniejsze.  

Piwnica z cegłą

Na słowo „piwnica” mamy obraz ceglanego pomieszczenia, w stylu włoskiej winnicy. Jeśli znajdą się osoby, które chciałyby zaaranżować swoje wnętrze mieszkania z wykorzystaniem cegły, to jest to również świetny pomysł. Z pewnością będzie ona oddawała swój klimat. Jedna zasada, bez której nie możemy się obejść w aranżacji mieszkania z cegłą to… światło! Wszystkie pomieszczenia powinny być bardzo dobrze oświetlone z użyciem sztucznego światła. Cegła może dominować w większości mieszkania, ale może być wykorzystania tylko na kilku ścianach. Jeśli chcemy użyć cegły tylko na jednej ścianie, lub w wyznaczonych obszarach w naszym mieszkaniu to dobrym sposobem jest wykorzystanie cegły wraz z zastosowaniem białego wystroju z dodatkiem drewna, np. drewniany belki na suficie (oczywiście jeśli pomieszczenie posiada wysoki sufit). Wykorzystane drewno do aranżacji powinno być w jednym kolorze oraz wzorze, podkreśli to charakter ceglanej aranżacji i nada świetny efekt. 

Natomiast jeśli chcielibyśmy, aby ceglane wnętrze było dominujące w całym mieszkaniu, to należy zaplanować je w taki sposób, aby współgrało z całą resztą i występowały domieszki drewna oraz jasnych lub szarych/metalicznych barw.

Kończąc, jeśli decydujemy się wykonanie mieszkania w piwnicy, to najlepszym sposobem będzie wykonanie go w jasnych kolorach z użyciem sztucznego światła. Sprawi to, że mieszkanie będzie żywe oraz przytulne.

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ