Koszt wykończenia mieszkania

Coraz częściej klienci na rynku pierwotnym decydują się na zakup mieszkania już urządzonego przez dewelopera. Jednak istnieje również duża część klientów, którzy decydują się na samodzielne wykończenie mieszkania. Średnia cena za m2 zmienia się co roku. Można szacować, że z każdym rokiem na wskutek inflacji, popytu oraz innych czynników ekonomicznych wzrasta cena za m2 podczas wykończenia mieszkania. Jeśli planujesz samodzielnie wykończyć mieszkanie, to zapraszam do lektury dzisiejszego artykułu.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania?

Tak naprawdę wykończenie mieszkania zależne jest od wielu czynników. Koszt jaki trzeba ponieść w średnim standardzie, plasuje się w granicach 1500 zł za m2. Wspomniana kwota dotyczy standardu deweloperskiego. Jednak należy zwrócić uwagę, że cena zależna jest od wybranego efektu, jaki chcemy uzyskać, wybranych mebli, sprzętów, artykułów budowlanych itd. Jeśli jesteśmy gotów urządzić swoje mieszkanie w sposób skromny, w dodatku wybrać materiały z niższej półki, wówczas koszt za m2 może być niższy niż wspomniane 1500 zł za m2. Jednak, gdy zdecydujemy się na bardziej wyrafinowany wystrój, oraz użycie sprzętu z najwyższej półki wówczas koszt za m2 może sięgać 3000 zł lub więcej.

Od czego zależy koszt wykończenia mieszkania?

Koszt wykończenia mieszkania zależy od wielu czynników. Tak naprawdę pewnych kosztów, nie jesteśmy w stanie obniżyć.

Koszt urządzenia mieszkania zależny jest od:

  • powierzchni mieszkania,
  • użytych materiałów,
  • liczby pomieszczeń,
  • zakupu sprzętu AGD oraz mebli,
  • kosztów ekipy remontowej,
  • lokalizacji,
  • pory roku, w której wykańczamy mieszkania.

Koszt samodzielnego wykończenia mieszkania

W tym przypadku mam na myśli wykończenie mieszkania bez udziału dewelopera. Kupując mieszkanie, możemy zdecydować, jaką formę chcemy wybrać. Deweloperzy oferują wykończenie mieszkania w różnych standardach, jednak jako właściciel nieruchomości możemy zdecydować się na zakup  mieszkania w standardzie deweloperskim. Co następnie wiąże się z wynajęciem odpowiedniej ekipy budowlanej. Jak wspomniano, na początku cena za wykończenie mieszkania plasuje się od 1500 do 3000 zł. Dlatego też za mieszkanie o powierzchni 50 m2 będziemy musieli zapłacić od 75000 do 150000 zł.

Czas wykończenia mieszkania

Czas wykończenia mieszkania zależny jest głównej mierze od ekipy remontowej, którą wybraliśmy. Średni czas wykończenia mieszkania w standardzie deweloperskim wynosi od 6 do 8 tygodni. Jednak wspomniany czas, zależny jest od doświadczenia ekipy budowlanej, zastosowanych materiałów, oraz powierzchni mieszkaniowej.

Autorką artykułu jest Karolina Pisarska

 

 

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ