Jak pomalować ściany

Malowanie to zarówno prosta, jak i bardzo efektowna metoda odnawiania, jak również dekorowania ścian. Przeważnie zmiana koloru ścian potrafi wywołać większy efekt niż ustawienie nowych mebli czy też przebudowa pokoju, a do tego malowanie jest tanie oraz proste.

Narzędzia potrzebne do malowania

Jeśli chodzi o narzędzia to do malowania będzie nam potrzebna: kuweta z ramką, wałek (może być z gąbki czy też naturalnego lub sztucznego włosia), płaski pędzel na długim drążku oraz pędzel ławkowiec. Warto mieć pod ręką także papierową taśmę malarską, folie malarską oraz papier ścierny.

Przygotowanie pomieszczenia

Na początku należy zadbać o odpowiedni komfort pracy. Dlatego trzeba opróżnić pokój z rzeczy codziennego użytku oraz z mebli. Meble, których nie jesteśmy w stanie wynieść z pomieszczenia, ustawiamy na środku oraz przykrywamy folią. Zabezpieczyć folią należy także kaloryfery. Warto jest także rozłożyć folię na podłodze, aby ochronić ją przed zabrudzeniem. Natomiast jeżeli chodzi o listwy przyścienne to oklejamy je taśma papierową tak, aby osłaniała ich krawędzie na linii styku z malowaną ścianą.

Przygotowanie ściany

Gdy nasze ściany są gładkie i nie ma na nich śladów pęknięć to nie musimy już z nimi nic robić i możemy od razy przystąpić do malowania. Natomiast jeżeli nasze ściany były pokryte dobrze przylegającą, niełuszczącą się oraz niepękającą farbą to należy ją wtedy zmyć za pomocą szarego mydła. W przypadku, gdy mamy łuszcząca się farbę to musimy ją zebrać malarską szpachelką. Jeżeli farba łuszczy się tylko na małym fragmencie powierzchni to w tym wypadku usuwamy tylko ten fragment. Następnie na to miejsce nakładamy cienką warstwę masy szpachlowej. Gdy wyschnie szlifujemy drobnoziarnistym papierem ściernym. Natomiast, gdy ściany pokryte są starą tapetą to można ją pomalować tylko, gdy po zmoczeniu wodą na tapecie nie utworzą się pęcherze. W innym wypadku należy ją zerwać przed malowaniem.

Ilość farby

Zanim zakupimy farbę warto jest obliczyć powierzchnie ścian oraz sufitu. Następnie otrzymany wynik należy podzielić przez wydajność farby, która zawsze jest podana na opakowaniu. Otrzymany wynik oznacza ilość farby, jaka jest niezbędna do jednokrotnego pomalowania wnętrza. Należy jednak pamiętać, że przeważnie ściany malujemy dwukrotnie.

Sufit

Najlepszą porą do malowania jest dzień, ponieważ przy sztucznym świetle bardzo łatwo można przeoczyć rysy lub plamy. Malowanie pomieszczenia zawsze zaczynamy od sufitu, ponieważ dzięki temu unikniemy zabrudzenia świeżo pomalowanych ścian. Sufit malujemy od okna w głąb pomieszczenia. Każdy następny pas powinien lekko nachodzić na poprzedni.

Malowanie

Ściany zaczynamy malować od narożników. Okolice linii narożnika, jak również miejsca przy gniazdkach malujemy małym pędzlem. Duże przestrzenie najlepiej jest malować wałkiem, ponieważ pędzel może pozostawiać smugi. Jeśli mamy farbę w dużym wiaderku to nie nabieramy jej bezpośrednio z niego lecz przelewamy do mniejszego naczynia. Najlepszym sposobem jest jednak przelanie niewielkiej ilości farby do czystej kuwety. Następnie przed każdym naniesieniem farby na malowaną powierzchnię przetaczamy wałek po kratce, która jest w kuwecie. W ten sposób zdejmiemy z wałka jej nadmiar i farba nie będzie ściekała po ścianie. Miejsce trudno dostępne takie, jak na przykład ściana za kaloryferem, najlepiej jest malować płaskim pędzlem o długim wygiętym trzonku. Ważne jest, aby pamiętać, że w sytuacji kiedy musimy przerwać malowanie należy pędzel lub wałek owinąć folią. Ponieważ dzięki temu jego powierzchnia nie wyschnie. Natomiast, gdy będziemy chcieli użyć kiedykolwiek farbę z poprzedniego malowania, to w tym wypadku należy przecedzić ją przez nylonową pończochę lub przez gazę.

autorką artykułu jest Joanna Rybarczyk

Jak pomalować ściany

(zdjęcie: alancleaver 2000)

CZYTAJ WIĘCEJ

Exit mobile version