Jak zamontować drzwi – poradnik

Montaż drzwi to jedna z tych czynności, której wykonanie ujawnia, czy majsterkowicz-amator jest niezły, czy niezdarny. Wprawdzie nie jest to zadanie skomplikowane, ale źle wykonane zemści się drzwiami, które w najlepszym wypadku nie będą się domykały. Jeśli mimo to decydujemy się na samodzielny montaż, poniżej kilka rad, jak to dobrze zrobić i o czym pamiętać, przystępując do pracy.

Autorem artykułu jest Anna Stokłosa

Przy wyborze drzwi ogranicza nas dostępny otwór montażowy w ścianie. Biorąc pod uwagę rozmiary przyszłej ościeżnicy, a także samych drzwi, trzeba go dokładnie wymierzyć. W przypadku, gdy mamy już futryny, powinniśmy dokładnie zanotować, na jakiej wysokości znajdują się zawiasy i blacha zaczepowa na zamek klamki. Warto też pamiętać, że jeśli chcemy zainstalować drzwi wzmacniane lub takie, które są niestandardowo dużej szerokości, potrzebne będą trzy zawiasy.

Czas na wybór dekoru drzwi, materiału, z którego są zrobione, klamek oraz zdecydowanie, czy ościeżnica ma być regulowana czy stała. Tutaj decyduje nasz zamysł i zasobność portfela.

Kolejną kwestią do przemyślenia jest to, czy drzwi powinny być lewe, czy prawe? Podpowiadamy, że drzwi lewe, to te, które mają zawiasy po lewej stronie, gdy otwieramy je do siebie. Analogicznie drzwi prawe mają zawiasy mocowane z prawej strony.

Dużo poważniejsze w skutkach jest rozważenie, czy chcemy, żeby nasze nowe drzwi otwierały się na zewnątrz, czy do wewnątrz. Drzwi do łazienki, kotłowni oraz drzwi wyjściowe powinny otwierać się na zewnątrz. Nadrzędna powinna być tutaj kwestia bezpieczeństwa, a nie praktyczność. W awaryjnej sytuacji prościej jest wyjść z pomieszczenia, którego drzwi otwierają się na zewnątrz. Zwłaszcza większej liczbie osób, działających dodatkowo pod wpływem stresu. Tak zamontowane drzwi łatwiej wyważyć od środka. A przy wybuchu gazu nie stawiają oporu fali uderzeniowej, po prostu wylatując z zawiasów.

W porządku. Mamy już ościeżnice, drzwi, listwy, a nawet klamki. Co dalej? Tuż przed rozpoczęciem prac powinniśmy jeszcze sprawdzić warunki gwarancji, żeby uniknąć ryzyka, że stracimy gwarancje na dany produkt. A także upewnić się, że mamy wszystkie elementy zakładane w instrukcji. Warto też ściśle stosować się do zaleceń w niej zawartych.

Montaż drzwi rozpoczynamy od ościeżnicy, którą składamy na podłodze. Zależnie od producenta będziemy mieli do czynienia ze śrubami, wkrętami lub kołkami. Ich zastosowanie jest intuicyjne i złożenie ościeżnicy nie powinno nam nastręczyć większych trudności. Ważne jest jednak, żeby kiedy już ją ustawimy w otworze montażowym i unieruchomimy drewnianymi klinami, wypoziomować ją oraz sprawdzić, czy wszystkie jej kąty mają 90 stopni. Kolejnym krokiem jest zmierzenie, czy otwór między słupami ościeżnicy wszędzie ma taką samą szerokość.

Przymocowanie jej do ściany poprzedzamy nawierceniem gniazd na śruby w samej ościeżnicy oraz w murze za nią. Do mocowania znowu będziemy używali różnych śrub w różnej ilości, zależnie od rodzaju materiału, z jakiego wykonana jest ściana i rozmiaru drzwi. Od tego też zależeć będzie rozmieszczenie tych śrub. Kiedy skończymy, ponownie trzeba zmierzyć rozstaw między słupami ościeżnicy.

Czas wkręcić zawiasy i założyć na nie skrzydło drzwi. W tym momencie najtrudniejsze zadanie mamy za sobą. Lecz dopiero wtedy okaże się, na ile precyzyjnie wykonywaliśmy wcześniejsze czynności. Drzwi powinny się bez przeszkód otwierać i zamykać. Na tym etapie zawsze można je wyregulować, dokręcając zawiasy.
Jeśli wszystko jest w porządku, szczelinę miedzy ścianą, a ościeżnicą należy wypełnić pianką montażową. Najlepiej zabezpieczyć przed nią drzwi i futrynę taśmą malarską, a nadmiar po wyschnięciu odciąć ostrym nożem. Niektóre instrukcje montażu zakładają w tym momencie użycie rozpórek – dwóch poziomych i jednej pionowej – do chwili, kiedy pianka montażowa nie wyschnie.

Teraz możemy złożyć opaskę regulacyjną, jeśli oczywiście nasz model drzwi ją przewiduje. Regulacje składamy na podłodze, a dopiero potem montujemy na ościeżnicy za pomocą silikonu. Na koniec pozostaje zamontowanie klamki i ewentualnie odbojnika.

W przypadku drzwi zewnętrznych procedura jest mniej więcej podobna. Ale jeśli decydujemy się na skrzydła antywłamaniowe, musimy zdać się na pomoc fachowej ekipy montażowej, gdyż jest to zadanie dużo bardziej skomplikowane.

Montaż drzwi krok po kroku

źródło: Mytrainsite.com

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ