Dom energooszczędny

Ten typ domu bez wątpienia umożliwi oszczędzanie pieniędzy. Domy energooszczędne zyskają obecnie na popularności, a wykorzystane zastosowania nie tylko zmniejszają wydatki, jak również oszczędzają Twój cenny czas. Koniecznie sprawdź, co to jest dom energooszczędny i czym się charakteryzuje.

Dom energooszczędny — co to jest?

Dom energooszczędny, jak sama nazwa wskazuje, ma oszczędzać zużycie energii elektrycznej w budynku. W tego typu zabudowaniach nie kładzie się nacisku na odnawialne źródła energii, ale na termoizolację budynku, zastosowania energooszczędnych okien, jak również dokładne zaprojektowanie całej bryły budynku. Co więcej, ważne jest odpowiednie rozmieszczenie budynku w taki sposób, aby spełniał on standardy domu energooszczędnego.

Warto dodać, że w domu energooszczędnym zużycie energii elektrycznej nie powinno przekraczać 40 kWh/(m2·rok).

Projekt domu energooszczędnego

Tego typu budowla musi być dobrze przemyślana oraz zaprojektowana w taki sposób, aby wszystkie zastosowane systemy w domu były zgodne ze standardami domu energooszczędnego. Dlatego dom energooszczędny powinien być dobrze zaplanowany jeszcze przed przystąpieniem do budowy, jak również przed kupnem wybranej działki!

Podczas budowy domu energooszczędnego należy wziąć pod uwagę:

  • system dopływu wody,
  • energię elektryczną,
  • promienie słoneczne,
  • położenie budynku,
  • działkę,
  • zasoby naturalne.

Wszystko to ma na celu wykonania stosownego projektu, a co za tym idzie, zapewnienia niskiego zużycia energii, a tym samym mniejszych kosztów w trakcie użytkowania budynku.

Jak powinien być rozmieszczony dom energooszczędny?

Kiedy decydujesz się na budowę domu energooszczędnego, musisz wybrać taką działkę, dzięki której wykorzystasz promienie słoneczne, oraz naturalne światło. Dlatego budując się w wybranym miejscu, należy wziąć pod uwagę punkt padania światła latem, jak również w zimę. Budynek powinien być tak zaprojektowany i tak rozmieszczony na działce, aby zapewniał dużą ilość światła (zwłaszcza w zimę), ograniczał nadmierne nagrzewanie budynku latem. Poza tym bardzo ważną kwestią jest rozmieszczenie pomieszczeń w domu energooszczędnym. Należy przeanalizować padanie światła słonecznego w trakcie całej doby oraz rozmieścić pomieszczenia najczęściej wykorzystywane np. jadalnia, salon na stronie południowej kiedy światło jest przez większą część dnia. Natomiast kuchnię, czy sypialnie, warto rozplanować przy wschodniej stronie budynku. Wszystkie pomieszczenia, które są najmniej eksploatowane rozmieść na północnej oraz zachodniej stronie.

Budowa domu energooszczędnego — jakie materiały wykorzystać?

Najważniejszym elementem w domu energooszczędnym są wszystkie materiały użyte do jego budowli. Dlatego warto wybrać takie, które będą wykonane z bardzo dobrego, termicznego materiału np. z betonu, cegły, czy kamienia. Masa termiczna powinna być bardzo duża w przypadku budowania domów energooszczędnych. Dzięki temu minimalizuje się wykorzystanie i uciekanie energii z budynku.

Co więcej, w dalszym etapie budowli należy zwrócić uwagę na skuteczną izolację, jak również dobranie takich drzwi okien, podłóg, które będą skutecznie chronić przed utratą ciepła.

Ogrzewanie domu energooszczędnego

Dom energooszczędny to dom ekologiczny, czyli musi jak w najmniejszym stopniu zużywać energię elektryczną do ocieplania budynku. Warto zwrócić uwagę na system ogrzewania w domu energooszczędnym. Musi być on zaplanowany w taki sposób, aby jego zużycie było w pełni wykorzystywane, z minimalizacją utraty ciepła. Dlatego w domach ekologicznych do ogrzewania pomieszczeń wykorzystuje się najczęściej jedno z wymienionych zastosowań:

  • kocioł gazowy,
  • kocioł elektryczny,
  • odnawialne źródła energii.

Autorką artykułu jest Karolina Pisarska

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ