Rodzaje okapów kuchennych

Dzięki dostępności wielu rodzajów okapów kuchennych na naszym rynku, możemy wybrać taki który będzie najlepiej pasował do naszej kuchni. Wybór odpowiedniego okapu zapewni nam komfort podczas przygotowywania posiłków. Jak i również pomoże odpowiednio oświetlić przygotowywane potrawy. Ładny okap to również ważny element dekoracyjny w kuchni.

Okap przyścienny

Taki okap, montuje się bezpośrednio do ściany. Jeśli chodzi o wygląd to jest on kwadratowy i posiada specyficznie ścięty narożnik. W przypadku lokalizacji może on być umieszczony nawet w narożniku naszej kuchni. Niestety posiada on dość duża powierzchnię.

Okap podszafkowy

Taki okap montowany jest pod szafką wiszącą, dzięki czemu bardzo dobrze komponuje się z całym umeblowaniem kuchni. Jego dużą zaletą jest również to, że zajmuje on mało miejsca dzięki małym gabarytom. Dzięki czemu idealnie nadaje się także do mniejszych pomieszczeń kuchennych. Można tu wyróżnić okapy teleskopowe (wysuwane) oraz szafkowe (niewysuwane).

Okap teleskopowy

Charakteryzuje się on tym, że jest on wmontowany w specjalną szafkę. Natomiast podczas gotowania wysuwa się go za pomocą specjalnego panelu. Widoczny jest tutaj jedynie panel okapu.

Okap szafkowy

Tego typu okap również jest wmontowany w szafkę. Natomiast w tym przypadku widoczna jest spodnia część okapu, gdzie jest umieszczony panel sterujący.

Okap wyspowy

Może on być zamontowany w dowolnym miejscu jednak przeważnie zostaje on umieszczony na środku kuchni nad blatem kuchennym, co stwarza niesamowity efekt. Posiada on wysoką wydajność jednak niestety jest on dość drogi i nadaje się wyłącznie do kuchni o dużych rozmiarach, gdzie płyta grzewcza umieszczona jest w centrum pomieszczenia. Przed zainstalowaniem tego typu okapu należy najpierw przygotować specjalne ujścia wentylacyjne w miejscu zawieszenia.

Okap narożny

Montuje się go, jak sama nazwa wskazuje w kącie pomieszczenia kuchennego. Montowany jest on bezpośrednio na ścianie i posiada on specjalne regulowane maskownice.

Okap uniwersalny

Jest to rodzaj okapu, który pasuje do każdego typu kuchni, ponieważ może on być zamontowany pod szafką, jak również może on wisieć samodzielnie.

Autorką artykułu jest Joanna Rybarczyk

Okap kuchenny


zdjęcie: chotda / flickr

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ