Jak wybrać zmywarkę do naczyń?

Jeszcze do niedawna zmywarki kojarzyły się nam z luksusem dostępnym tylko dla wybranych. Dziś na szczęście coraz częściej przekonujemy się, co do ich praktyczności, użyteczności i funkcjonalności. Zmywarka jest urządzeniem, które pomaga nam zorganizować swój wolny czas. Dzięki jej używaniu możemy zaoszczędzić także i wodę, i naszą energię, nie mówiąc już ochronie dłoni przed środkami do mycia naczyń.

Wybór odpowiedniej zmywarki do naszego domu potrafi być nie lada kłopotem. Problemem może stać się zarówno wybór samej wielkości urządzenia, nie mówiąc już o zróżnicowanych danych technicznych i funkcjach zmywarek oferowanych przez producentów.

Do wyboru mamy zmywarki wolnostojące i do zabudowy.

Zmywarki o szerokości do 60 cm. – to najpopularniejsza szerokość zmywarki. Może ona pomieścić do 12 kompletów talerzy.

Zmywarki o szerokości do 45 cm. – taka zmywarka może pomieścić do 10 kompletów talerzy.

Te dwa typy różnią się od siebie właściwie tylko szerokością. Pozostałe parametry pozostają takie same w obu przypadkach: 85 cm. wysokość, 60 cm. głębokość.

Pamiętajmy, że w małej zmywarce zmieści się mniej rzeczy. Jeśli mamy dużą rodzinę i dużo naczyń do umycia, warto zakupić model większy. W małej zmywarce zmieści się mniej naczyń, więc przy dużej ilości brudnych rzeczy konieczne będzie kilkakrotne uruchomienie urządzenia, co oznacza większy pobór i wody i energii.

 

Zmywarki do zabudowy

Obydwa typy można kupić także w wersji do zabudowy. Jeśli chcemy, by w naszej kuchni panowała harmonia, zakup tego typu zmywarki będzie dla nas idealnym rozwiązaniem. Zmywarka taka wkomponowana jest po prostu w ciąg naszych mebli. Urządzenie to zakryte jest blatem i drzwiczkami szafki, jedyne co może być widoczne to panel sterowania. Taki typ zmywarki nie jest przeznaczony wyłącznie do ustawienia go na podłodze. Znakomicie sprawdza się również w tzw. zabudowie słupkowej, gdzie urządzenia umieszczamy jedne na drugim.

 

Zmywarki kompaktowe

Na rynku dostępne są także zmywarki kompaktowe. Jeśli nasza kuchnia nie jest odpowiednio duża i przestronna, taki typ urządzenia będzie dla nas świetnym rozwiązaniem. Wymiary zmywarki kompaktowej są nieco mniejsze od tradycyjnego odpowiednika. Ich wysokość wynosi 45 cm., szerokość 55 cm., głębokość 50 cm. Nie będziemy mieć więc żadnych problemów z jej montażem. Możemy postawić ją na przykład na blacie kuchennym, możemy także umieścić ją w zabudowie słupkowej. Pod względem funkcjonalności zmywarka ta nie różni się niczym od swoich większych odpowiedników. Pobiera jednak mniej wody i prądu niż modele klasyczne.

zmywarka do naczyn

Zdjęcie: Birdies100

Argumenty za używaniem zmywarki:

  • Oszczędność czasu- ograniczamy się jedynie do włożenia i wyciągnięcia naczyń z urządzenia.
  • Oszczędność pieniędzy- zmywarka pochłonie znacznie mniejszą ilość wody i energii, niż podczas zmywania ręcznego; średnie zużycie 15 l. wody i 1 kWh energii, co daje koszt ok 1zł za jedno zmywanie
  • Oszczędność miejsca- zmywarka wysuszy sama nasze naczynia, po wyciągnięciu z urządzenia możemy od razu odstawić je do szafy.
  • Oszczędzamy nasz dłonie – nie mamy bowiem bezpośredniego kontaktu z detergentami.

Przed samym zakupem zmywarki warto rozeznać się w cenach w różnych sklepach, u różnych producentów. Dobrym rozwiązaniem jest zakup przez internet. Ceny zakupów w sklepach internetowych często są niższe niż w sklepach i marketach tradycyjnych.

Autorką artykułu jest Anna Wołoszyn

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ