Grzejniki

Grzejnik jest to jeden z najważniejszych elementów mieszkania, ponieważ to właśnie dzięki niemu jesteśmy w stanie ogrzewać poszczególne pomieszczenia, jak również wysuszyć pranie podczas zimy.

Rodzaje grzejników

Obecnie a naszym rynku możemy znaleźć bardzo dużo różnych grzejników. Należy jednak wiedzieć, że w grzejnikach ogrzewanie jest przeważnie wodne, elektryczne lub wodno- elektryczne. Jak również można się spotkać także z grzejnikami, które grzeją za pomocą gazu, choć jest to jednak dość rzadko stosowane. Oto poszczególne rodzaje grzejników:

  • Grzejnik podłogowy – tego typu grzejnik mieści się pod podłogą. Jest on wykonany z rur, które ułożone są na specjalnej warstwie izolacji, którą jest przeważnie styropian i jest to wszystko przykryte również warstwą specjalnej mieszanki betonowej. W tym przypadku ciepło dostarczane jest do pomieszczenia całą powierzchnią podłogi za pomocą promieniowania. Rozkład temperatury w pomieszczeniu jest wtedy równomierny. Jak również dużą zaletą takiego ogrzewania jest fakt, że w pomieszczeniu nie ma widocznych elementów ogrzewania. W grzejnikach podłogowych ogrzewanie jest przeważnie wodne lub elektryczne i dostarczane jest za pomocą instalacji centralnego ogrzewania.
  • Grzejniki członowe – w tym przypadku muszą one być podłączone za pomocą instalacji, która będzie doprowadzona z boku grzejnika. Wśród grzejników członowych możemy wyróżnić dwa rodzaje: aluminiowe i żeliwne. Jeśli chodzi o aluminiowe to wykonane one są z pojedynczych żeber, odpornych na korozję. Posiadają one także dobrą przewodność cieplną lecz niestety są one również mało wytrzymałe. Co najważniejsze nie należy ich łączyć z miedzianą instalacją. Natomiast jeśli chodzi o grzejniki żeliwne to są bardzo trwałe i co za ty idzie są odporne na korozję. Grzeją one za pomocą wody, przy czym można zauważyć, że czas nagrzewania jest trochę długi, ale za to potrafią bardzo długo utrzymać ciepło.
  • Grzejnik ścienny – jest on bardzo podobny do grzejnika podłogowego tyle tylko, że jest on ułożony w ścianie. Instalacja nie jest widoczna, ponieważ przykrywa się ją za pomocą płyt gipsowo – kartonowych lub tynkiem. W tym przypadku priorytetem jest bardzo dokładne zaizolowanie ścian zewnętrznych budynku, co się wiąże z dodatkowymi kosztami. Ponieważ inaczej ciepło będzie uciekało na zewnątrz.
  • Pojemniki energii cieplnej – tego typu ogrzewanie najczęściej jest stosowane na dużych halach pracowniczych czy tez sportowych. W tym wypadku pomieszczenie jest ogrzewane poprzez promieniowanie podczerwone, przez co w wysokich obiektach ogrzewane są jego dolne partie.
  • Grzejniki radiatorowe – popularność tego typu grzejnika niestety na obecna chwilę już spada. Zaletą grzejnika radiatorowego jest jednak to, że powietrze w pomieszczeniu jest równomiernie ogrzane, za pomocą radiatora (elementów, które odprowadzają ciepło z elementu stykającego się z otoczeniem). Niestety tego typu grzejnik zajmuje dość dużą powierzchnię ściany.
  • Grzejniki łazienkowe – najbardziej popularnym grzejnikiem łazienkowych jest oczywiście tak zwany grzejnik drabinkowy. Zbudowany jest on z kompletu połączonych ze sobą poziomych rurek i dwóch przewodów. Posiada on bardzo dobre właściwości grzewcze, jak również możemy na nim wysuszyć co nieco lub chociażby zawiesić ręcznik.
  • Grzejniki gazowe – w tym przypadku możemy wyróżnić grzejniki gazowe metalowe i akumulacyjne. Jeśli chodzi o grzejnik metalowy to pomieszczenie nagrzewa się szybko, lecz niestety po zgaszeniu gazu bardzo szybko stygnie. Jak również co ważne, gdy jest on nagrzany to możemy się o niego bardzo łatwo poparzyć, ponieważ jego powierzchnia się bardzo szybko nagrzewa. Natomiast w przypadku akumulacyjnego może to być tradycyjny kaflowy piec, który będzie odpowiednio wyposażony w specjalny palnik gazowy.
  • Grzejniki konwektorowe – są to grzejniki, które mają największą moc w stosunku do ich wymiarów. Dzięki czemu zaraz po uruchomieniu kotła CO potrafią w bardzo szybkim tempie ogrzać mieszkanie. Grzeją one za pomocą wody. Tego typu grzejników nie należy niczym osłaniać, ponieważ ważne jest, aby cyrkulacja powietrza była jak najbardziej swobodna. W przypadku tych grzejników bardzo łatwo reguluje się temperaturę.
  • Grzejniki nadmuchowe – jest to grzejnik podobny do grzejnika konwektorowego z tą różnicą, że ten posiada specjalny wentylator, który jest napędzany za pomocą energii elektrycznej. Zaletą jest to, że ma on małe wymiary, a pomieszczenie jest w stanie się bardzo szybko nagrzać. Jak również w tym przypadku jesteśmy w stanie także sterować strumieniem ciepłego powietrza. Natomiast wadą jest niestety hałas, który powstaje podczas pracy wentylatora.
  • Grzejniki płytowe (stalowe) – Są to jedne z najpopularniejszych grzejników. Możemy podłączyć je zarówno od dołu, jak i od boku. Ze względu na małą powierzchnię nagrzewają się bardzo szybko. Wykonane są one ze specjalnych stalowych blach tworzących płyty.

Wzory i kolory grzejników

Na pewno wszyscy sądzą, że grzejnik musi być biały, jak również, że powinien on by prostokątny Oczywiście nie jest to prawdą. Ponieważ obecnie w sklepach możemy wybrać sobie grzejnik w kolorze takim, jaki nam odpowiada ze specjalnej palety barw. Jak również możemy kupić grzejnik, który jest okrągły, owalny lub w innym kształcie.

autorką artykułu jest Joanna Rybarczyk

Grzejniki
(zdjęcie: Ruthanne Reid / Flickr)

© 2008 - 2019 domhome.pl.
Wszystkie prawa zastrzeżone.