Okna dachowe

Wybierając okna dachowe należy wziąć pod uwagę ich wielkość i wygląd – dobrać je tak do pomieszczenia, często poddasza aby je  odpowiednio dobrze oświetlić. Możemy wyróżnić 4 podstawowe typy okien dachowych:

  • Okna połaciowe – tego rodzaju okno jest najczęściej stosowane na poddaszach. Otwiera się je przeważnie poprzez obrót wokół poziomej osi. Ogólnie przez takie okno wpada do 50 % więcej światła niż przez standardowe pionowe.
  • Okna lukarny – jest to okno osadzone w pionie w tak zwanej nadbudówce. Może ono być w kształcie koła, prostokąta lub trójkąta. Przeważnie stosowane jest na dachach wielopołaciowych. Jego funkcją jest oświetlenie poddasza.
  • Wole oko – jest to małe okrągłe lub owalne okienko umieszczone w połaci dachu, przeważnie nad drzwiami lub oknami. Czasami ozdobione jest specjalną ozdobną ramką.
  • Świetliki dachowe – czyli przeszklona konstrukcja dachu. Tego typu okno przeważnie stosowane jest na dachach hali lub większych zakładów. Jego funkcją jest doświetlenie pomieszczenia.

Okno dachowe wole oko
(zdjęcie: draculina_ak / Flickr)
Więcej o oknach i innych rodzajach okien.

autorką artykułu jest Joanna Rybarczyk

© 2008 - 2019 domhome.pl.
Wszystkie prawa zastrzeżone.